Fasady bogactwa

Wszystkie z wymienionych budowli leżą niedaleko centrum miasta, które zdominowane zostało przez basen portowy. Po jego wschodniej stronie znajduje się Bryggen, dawna dzielnica niemieckiej Hanzy. Kolorowe drewniane budowle pełniły niegdyś rolę obiektów handlowych i domów mieszkalnych użytkowanych przez kupców, którzy od XIV wieku zapewniali miastu dobrobyt.

Dziś dzielnica znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i wraz z licznymi knajpkami, restauracjami i sklepikami znajduje się w centrum zainteresowania turystów. Fasady budynków do dziś przypominają o bogactwie niegdysiejszego miasta kupieckiego.

Muzyka na eksport

Kto spacerując wśród starych drewnianych domów i wąskich uliczek napotka oddział maszerujących, bębniących, zaopatrzonych w drewnianą broń chłopców, nie powinien się zbytnio dziwić. Nie, Norwegowie nie żyją przeszłością i już od dawna nie boją się ataków ze wschodu. Młodzi obywatele Bergen (w wieku od pięciu do osiemnastu lat) wprawdzie piastują drewniane kusze i inną broń, lecz w ten sposób kontynuują jedynie tradycję korpusów chłopięcych „Buekorps“.

Większość młodych ludzi w Bergen spędza swój wolny czas w nieco inny sposób. Wokół uniwersytetu wciąż wyrastają nowe bary, restauracje i sklepy. W Sardines Factory – dawnej fabryce sardynek – znajduje się przeszło trzysta pracowni artystycznych.

Rozwinęła się tu również scena muzyczna i niejeden artysta stał się sławny poza granicami Norwegii. Wykonawcy tacy jak Kings of Convenience, Ephemera czy Ralph Myers & The Jack Herren Band są znani nie tylko w krainie fiordów.