Egzotyczny Senegal jest bezpiecznym i otwartym na gości afrykańskim państwem, jednak rzadko odwiedzanym przez zagranicznych turystów. Branża turystyczna rozwijać się tu zaczęła w 1994 r. i dała temu początek przeprowadzona tu reforma monetarna. Wciąż jednak prawie puste wybrzeże, ciepła woda plus wspaniałe fale są najbardziej doceniane przez miłośników deski surfingowej. Ponieważ niełatwo jest dokonać w Senegalu zakupu sprzętu do surfowania, a jeśli uda się nam go znaleźć to jego ceny są niezwykle wysokie, dlatego chcąc na senegalskich wodach surfować, koniecznym jest zabranie go ze sobą.

Senegalskie fale autentycznie cieszą się międzynarodową renomą. Na największe liczyć tu można od listopada do marca, potem wody uspokajają się. Na północnym wybrzeżu półwyspu, niedaleko stolicy Dakar, najlepsze warunki panują dla początkujących surferów. Z kolei prawdziwym rajem dla bardziej zaawansowanych są wody na południowym krańcu miasta lub w okolicach pobliskich wysp. Niedaleko Dakaru na wyspie N’Gor ośrodek surfingowy prowadzi Duńczyk.

Surfowanie w dzisiejszych czasach jest w modzie, dowodem na to są tłumy surfujących na marokańskich wodach. Zadziwiająca jest zatem mała frekwencja zagranicznych surferów w Senegalu, tym bardziej, że Dakar ma świetne połączenie z najważniejszymi miastami Europy, Azji, Ameryki i Afryki. Podróż z Polski z racji na międzylądowania trwa do tego afrykańskiego kraju około 18 godzin. Wyszukiwarki jako najtańsze połączenie proponują TAP Portugal z przesiadką w Lizbonie, jednak bardziej finansowo opłaca się odbyć tani lot do Paryża jednym z niskobudżetowych przewoźników, a dalej do Dakaru polecieć już regularnymi liniami, na przykład Air France.

Senegal

Polacy by wjechać do Senegalu muszą mieć ważną wizę, którą na pobyt krótki możemy uzyskać w Konsulacie Francji w Polsce. Możemy tu zostać poproszeni o okazanie potwierdzonej rezerwacji hotelu lub zaproszenia. Ważność naszego paszportu przy wjeździe do Senegalu musi wynosić 5 miesięcy ponad okres planowanego pobytu. Przekraczając granicę kraju obowiązkowo okazujemy bilet powrotny. Może też być kontrolowana na lotnisku ważność szczepienia na żółtą febrę.

W Dakarze cudownie się też odnajdą fani jazzu i reggae. Odbywają się w nim zaliczane do najlepszych w całej Afryce Zachodniej festiwale tych gatunków muzyki. Rytmy reggae rozbrzmiewają w kursujących po Senegalu busach, pomalowanych we wszystkie kolory tęczy. Dakar może się też pochwalić najpiękniejszymi w kraju plażami. Warto popłynąć na wysepkę Ile de Goree, niegdyś będąca ważnym punktem na mapie handlarzy niewolnikami, a dziś to prawdziwa oaza spokoju, pełna pięknej kolonialnej architektury. Senegal to także laguny, małe wysepki, gaje palmowe, malownicze potoki i rozlewiska oraz górzyste tereny Bassari ze stromymi wodospadami. Atrakcją jest Park Niokolo-Koba, w którym żyją na wolności lwy, pantery, krokodyle i hipopotamy.