Pieluszki tetrowe – jak wybrać najlepsze?

Kategorie Wózki i akcesoria dziecięce,Wyprawka dla mamy i noworodka
Pieluchy tetrowe - nietuzinkowe.com.pl

Pieluchy to jeden z ważniejszych aspektów wyprawki, ponieważ będzie przydatny dosłownie natychmiast po pojawieniu się noworodka na świecie. Z tego względu warto zawczasu pomyśleć o wyborze odpowiednich pieluch.

Dużą popularnością – niezmiennie od lat – cieszą się pieluchy tetrowe, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze, jak i ograniczyć odpady. Jeśli więc chcemy żyć w zgodzie z naturą, być ekologiczni, a przy tym oszczędni to pieluszki wielorazowe nam w tym pomogą.

Czym dokładnie są pieluchy tetrowe? Jakie są ich wady i zalety? Jak wybrać pieluszki tetrowe najlepszej jakości?

Czytajcie dalej.

Z czego zrobione są pieluchy tetrowe?

Pieluchy tetrowe wykonane są z tetry, czyli bawełny. Materiał ten jest tkaniną naturalną charakteryzującą się dużą chłonnością. Tetra przepuszcza powietrze dzięki czemu jest delikatna dla skóry. Nie występuje też ryzyko odparzeń.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pieluch tetrowych. Oprócz najczęściej spotykanych białych pieluszek dostępne są również różne opcje kolorystyczne i różnorodne wzory.

Pieluchy tetrowe - nietuzinkowe.com.pl
Ekologia i oszczędność pieniędzy. Jakie jeszcze są zalety korzystania z pieluch tetrowych?

Na co należy zwrócić uwagę wybierając wielorazowe pieluchy tetrowe?

Decydując się na zakup pieluszek tetrowych musimy zwrócić uwagę na dwa aspekty:

 • gramaturę pieluch,
 • rozmiary pieluch.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup pieluszek tetrowych w stacjonarnych sklepach, ponieważ mamy wtedy możliwość oceny tkaniny na żywo. Możemy też przekonać się czy wybrany przez nas rozmiar pieluch będzie wygodny przy ich składaniu.

Gramatura

Gramatura to nic innego jak gęstość i grubość materiału. Określenie to stosowane jest przy wyrażaniu masy jednego metra kwadratowego materiału w gramach. Zwiększona gramatura świadczyć będzie o większej wytrzymałości, chłonności i trwałości materiału.

Jeśli chcemy, aby pieluszki tetrowe były bardzo chłonne to wybierzmy te, których gramatura wynosi od 120 gram na metr kwadratowy wzwyż.

Rozmiar

Rozmiary pieluszek tetrowych są istotne przy metodach składania i zakładania pieluszek. Najczęściej spotykanymi wymiarami pieluch z tetry są:

 • 60 cm x 80 cm,
 • 70 cm x 80 cm,
 • 80 cm x 80 cm.

Wybierając pieluchy tetrowe o określonych wymiarach musimy mieć też na względzie zakup odpowiednio dopasowanego do nich otulacza, który uchroni przed przeciekaniem.

Wady pieluszek tetrowych

Niestety, jak każda rzecz na ziemi, tak i pieluszki tetrowe mają swoje minusy. Największym z nich jest ilość pracy jaką trzeba włożyć w utrzymanie pieluszek tetrowych w czystości. W porównaniu do pampersów trzeba je również częściej zmieniać.

Zalety pieluch z tetry

Dużą zaletą pieluszek tetrowych jest to, że ich używanie jest tańszym rozwiązaniem w porównaniu z pampersami. Korzystanie z pieluszek wielorazowych jest również wybawieniem z opresji w przypadku tendencji do tworzenia się podrażnień, wysypek czy alergii skórnych i dziecka.

Dodatkowo, tera stanowi dobre rozwiązanie na letnie upały, ponieważ przepuszcza powietrze co sprawia, że na skórze niemowlęcia nie pojawią się bolesne odparzenia. Trudno byłoby również nie wspomnieć o ochronie środowiska związanej z wykorzystywaniem pieluch tetrowych i zmniejszaniu odpadów.

Pieluchy tetrowe - nietuzinkowe.com.pl
Jak zakładać dziecku pieluszkę z tetry? Poznaj jeden z najpopularniejszych sposobów.

Jak utrzymać pieluszki tetrowe w czystości?

Na wstępie, pieluszki tetrowe należy wypłukać pod bieżącą wodą w celu pozbycia się nieprzyjemnych pozostałości. Pieluchy tego typu należy prać w wodzie o temperaturze 90 stopni Celsjusza jedynie przy użyciu płatków mydlanych lub delikatnych proszków do prania dedykowanych dla niemowlęcych ubranek.

Piorąc pieluszki tetrowe nie możemy używać płynów do płukania tkanin, ponieważ mogą one podrażnić delikatną skórę noworodka bądź niemowlęcia. Ponadto, zmniejszą one chłonność pieluch.

Jaka ilość pieluch z tetry będzie wystarczająca?

Jest to kolejna rzecz, nad którą należy się zastanowić kompletując wyprawkę dla noworodka. Z tego powodu powinniśmy przemyśleć, czy z pieluszek tetrowych korzystać będziemy regularnie jako zamiennika pieluszek jednorazowych czy jedynie okazjonalnie, na przykład, gdy skończą się pampersy.

Jeśli planujemy całkowicie wyeliminować z użytku pampersy jednorazowe to powinniśmy zaopatrzyć się na początek w około 40-50 sztuk pieluszek tetrowych. Jednak w przypadku traktowania pieluch z tetry wyłącznie jako wyjścia awaryjnego to całkowicie wystarczy nam około 10-20 sztuk pieluszek wielorazowych.

W jaki sposób założyć noworodkowi lub niemowlęciu pieluchę wielorazową?

Metoda, którą opiszemy należy do jednego z najpopularniejszych sposobów zakładania pieluszek wielorazowego użytku. Sposób ten jest również jednym z najstarszych i zapewne był stosowany przez nasze babcie.

Do zrealizowania tego sposobu potrzebne będą nam dwie kwadratowe pieluszki z tetry. Jedną z nich należy złożyć na pół w taki sposób, aby stworzyła trójkąt. Podobnie postępujemy z drugą pieluszką, należy złożyć ją w pół, jednak nie w kształt trójkąta, a prostokąta.

Następnie, wierzchołek trójkąta tworzącego kąt 90 stopni kierujemy w naszą stronę, po czym nakładamy na to tetrę złożoną w prostokąt. Kładziemy na pieluchach niemowlę i róg trójkąta tworzącego kąt 90 stopni razem z fragmentem prostokątnej pieluszki przekładamy między nóżkami dziecka. Pozostałymi bokami owijamy brzuszek dziecka, a na całość nakładamy przeznaczony do tego celu otulacz lub pielucho majtki.

Pieluchy tetrowe - nietuzinkowe.com.pl
Poznajcie ceny i opinie dotyczące pieluszek z tetry. Zobaczcie gdzie można je kupić.

Inne zastosowania tetrowych pieluch

Do innych rodzajów korzystania z pieluch tetrowych należy:

 • podkładanie pieluch pod główkę, gdy niemowlęciu się ulewa,
 • traktowanie pieluszki jako zamiennika delikatnego kocyka na lato,
 • traktowanie pieluchy z tetry jako maskotki przez niemowlę,
 • wycieranie twarzy i rączek dziecka, gdy się zabrudzą,
 • położenie tetry na dno wanienki, aby dziecko nie poczuło się niekomfortowo w zderzeniu z chłodną wanienką,
 • traktowanie tetry jako przewijaka,
 • podkładanie pieluszki tetrowej pod niemowlę w trakcie wizyty u lekarza.

Pieluszki tetrowe mają znacznie więcej zastosowań niż służenie jedynie za pieluchy. Wiele zastosować dla nich znalazło się najpewniej poprzez improwizowanie z konieczności.

Opinie

Rodzice decydują się na tetrę z wielu powodów. Do najczęstszych z nich należą względy finansowe oraz ekologiczne. Pieluchy tetrowe są bowiem tańszą i bardziej przyjazną środowisku alternatywą dla jednorazowych pampersów. Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść pieluszek z tetry jest fakt, że są one przewiewne i zdrowsze dla delikatnej skóry dziecka.

Producenci

Do producentów pieluszek z tetry zaliczamy firmy takie jak Akuku, Alvi, Atk, Baby Mix, BabyMatex, BabyOno, Bambino Mio, Bobobaby, Bocioland, Childhome, ColorStories, Ega, Kikko, Klupś, Lullalove, Lulujo, MayLily, Motherhood, Poofi, Pulp, Pupus, Rafa, Sensillo, Texpol czy Weber.

Ceny

Ceny pieluch tetrowych oscylują w granicach od około 2 do około 80 złotych. Ich cena uzależniona jest od grubości pieluszki, jej wymiarów oraz tego czy jest na nią naniesiony jakiś wzór. Pieluchy tetrowe można kupować również w zestawach co pozwala na jeszcze większą oszczędność pieniędzy.

Zobaczcie co o pieluchach tetrowych sądzi mama po pół roku użytkowania ich:

A co Wy myślicie o pieluszkach wielorazowych? Czy tetra jest dobrym rozwiązaniem?

Dajcie znać w komentarzach.

1 zastanawiasię “Pieluszki tetrowe – jak wybrać najlepsze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *