Nosidełka ergonomiczne – czym są i jak wybrać odpowiednie dla nas i naszego dziecka?

Kategorie Wózki i akcesoria dziecięce,Wyprawka dla mamy i noworodka,Zabawki i prezenty
nosidełka ergonomiczne - nietuzinkowe.com.pl

Rodzice pragną czuwać nad dzieckiem zawsze, aby móc służyć mu pomocą i opiekować się nim. Jednak ciągłe doglądanie dziecka w momencie wykonywania codziennych obowiązków może być czasem uciążliwe. Warto też mieć w zanadrzu pewne rozwiązanie, które pozwoli nam na zabranie ze sobą niemowlęcia w miejsca, gdzie nie zmieści się wózek dziecięcy, a zdarzyć się to może nawet w niektórych sklepach.

Na takie sytuacje warto mieć nosidełko ergonomiczne, które pozwoli nam mieć dziecko zawsze przy sobie, a przy okazji ułatwi nam doglądanie go bądź po prostu zapewni poczucie bliskości dziecku i je uspokoi przy problemach ze snem.

Nosidełka ergonomiczne to rodzaj nosideł, który dostosowuje się do ciała dziecka, a także pozwala na odciążenie kręgosłupa rodzica. Nosideł tego rodzaju pod żadnym pozorem nie należy mylić z wisiadłami, które wymuszają przystosowanie się dziecka do kształtu tego akcesorium.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o nosidełkach ergonomicznych to czytajcie dalej.

Dlaczego nosidła ergonomiczne są lepsze od wisiadeł?

Wisiadła to inaczej nosidła usztywniane. Jak wspomnieliśmy na wstępie, wisiadła wymuszają na dziecku przyjęcie pewnej pozycji, która nie zawsze jest dla niego wygodna bądź nie służy jego kręgosłupowi oraz stawom, ponieważ cały ciężar opiera się wyłącznie na kroczu.

Nosidła ergonomiczne posiadają miękki panel, który dostosowuje się do plecków dziecka i służy jedynie za podparcie, ale nie wymusza od niemowlęcia przyjęcia niedogodnej dla niego pozycji. Ciężar dziecka opiera się na całej pupie oraz udach dziecka, dzięki czemu stawy oraz kręgosłup dziecka są bezpieczne.

nosidełka ergonomiczne - nietuzinkowe.com.pl
Nosidła ergonomiczne wiązane, klamrowe i hybrydowe – co warto o nich wiedzieć?

Jakie są rodzaje nosideł ergonomicznych?

Wśród nosidełek ergonomicznych mamy do czynienia z trzema ich rodzajami. Możemy wyróżnić:

  • nosidła wiązane,
  • nosidła klamrowe,
  • nosidła hybrydowe.

Nosidła wiązane nazywamy inaczej Mei Tai, Fly Tai bądź Wrap Tai. Są one wykonywane z miękkich materiałów, a na ich konstrukcję składa się panel, szelki oraz pasy biodrowe. Pasy te zawiązuje się. Nie są one wyposażone w żadne klamry czy dodatkowe zapięcia.

Nosidła klamrowe również zbudowane są z panelu, szelek oraz pasa biodrowego. Jednak w przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju, wszystkie te elementy wyposażone są w odpowiednie zapięcia.

Nosidła hybrydowe są rozwiązaniem łączącym dwa powyższe rodzaje nosideł. Nosidełka hybrydowe posiadają panel, pas biodrowy wyposażony w zapięcie klamrowe oraz długie szelki, które należy zawiązać.

Na co zwrócić uwagę wybierając nosidełko ergonomiczne?

Decydując się na zakup nosidła ergonomicznego warto zwrócić szczególną uwagę na niektóre kwestie z nim związane.

Jeśli chcemy dokonać dobrego zakupu, który posłuży nam należycie przez dłuższy czas, a korzystanie z niego będzie wyłącznie pozytywnym doświadczeniem, zarówno dla nas jak i dla dziecka to musimy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj materiału z jakiego wykonano nosidełko – najlepszym możliwym wyborem są materiały hipoalergiczne lub naturalne posiadające atest,
  • panel – można o nim powiedzieć dość wiele (i z pewnością to zrobimy), ponieważ równie wiele od niego zależy, w każdym nosidełku ergonomicznym mamy możliwość regulowania szerokości panelu, w przypadku niektórych modeli główkę dziecka możemy wesprzeć dodatkowo przy pomocy specjalnego kapturka,
  • pas biodrowy – podobnie jak i o panelu, z pewnością powiemy o nim nieco więcej, w skrócie telegraficznym można powiedzieć, że do wyboru mamy dwa rodzaje pasów
  • szelki – najlepsze i najwygodniejsze są pasy szerokie i zrobione z miękkiej tkaniny, które dodatkowo wewnątrz wypełnione są pianką lub mięciutką gąbką,
  • dopuszczalna waga dziecka – najczęściej możemy zetknąć się z nosidełka ergonomicznymi, które pozwalają na noszenie dziecka ważącego do 15 kilogramów.

Przydatne jest również pranie nosidła w pralce automatycznej. Niestety, ale nie każdy producent dopuszcza taką ewentualność, a może ona okazać się bardzo pożyteczna.

Ciekawe i dobrze wykonane nosidełka ergonomiczne można znaleźć na stronie Chicco. Oprócz oferty nosidełek znajdziecie tam również inne cenne informacje dotyczące tego rodzaju akcesorium.

nosidełka ergonomiczne - nietuzinkowe.com.pl
Pas biodrowy miękki czy usztywniany – nosidełko z jakim rodzajem pasa biodrowego wybrać?

Dlaczego wielkość panelu jest tak ważna?

Panel w nosidełku ergonomicznym jest regulowany. To jaki zakres szerokości będzie obejmowała regulacja zależy od producenta i/lub wybranego przez nas modelu nosidła.

Niezależnie jednak od naszego wyboru, panel w nosidełku ergonomicznym powinien mieć dostosowaną do niemowlęcia wysokość oraz stanowić dobre zabezpieczenie dla kręgosłupa dziecka na całej jego długości.

W przypadku, gdy niemowlę lubi sobie pospać w nosidełku powinniśmy wybrać taki model, aby panel podtrzymywał i zabezpieczał nie tylko plecy niemowlęcia, ale również jego główkę.

Pas biodrowy miękki czy usztywniony?

W nosidełkach ergonomicznych możemy zetknąć się z dwoma rodzajami pasów biodrowych:

  • pasami miękkimi,
  • pasami usztywnionymi.

Pasy miękkie pozwalają na lepsze dopasowanie do sylwetki i dostosowują się do jej kształtu. Niestety nadają się one wyłącznie dla osób, które noszą dzieci przez krótki czas lub okazjonalnie.

Pas usztywniony sprawdzi się dosłownie każdemu rodzicowi. Jednak w tym przypadku dodatkową ulgę odczują osoby zmagające się z problemami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Pasy usztywniane lepiej odciążają kręgosłup w porównaniu do pasów miękkich.

Czy nosidła ergonomiczne można używać przy noworodkach?

Chociaż najczęściej proponowanym wiekiem do rozpoczęcia korzystania z nosideł jest czas, gdy niemowlę zacznie samodzielnie siadać to odpowiednie wkładki do nosidełka mogą umożliwić korzystanie z niego nawet, gdy dziecko jest jeszcze noworodkiem lub niemowlęciem, które nie umie siadać. Tego typu wkładki mogą być dołączone do wybranego przez nas nosidła.

nosidełka ergonomiczne - nietuzinkowe.com.pl
Zobacz o nosidełkach ergonomicznych sądzą rodzice.

Opinie

Wielu osobom nosidełka ergonomiczne kojarzą się z plecakiem ze względu na obecność pasu biodrowego. Pas ten, jak już wspomnieliśmy wcześniej, stanowi dodatkowe podparcie dziecka i jednocześnie odciąża kręgosłup rodzica. Z tego powodu polecają je rodzice noszący swoje niemowlę niemal codziennie.

Nosidełka ergonomiczne to również znacznie zdrowszy dla kręgosłupa i stawów niemowlęcia zamiennik chust oraz wisiadeł. Nosidła tego rodzaju nie zajmują wiele miejsca i jeśli zajdzie taka potrzeba to bez problemu możemy je złożyć i zmieścić w torebce. Jest to dodatkowa zaleta, dość często wymieniana przez rodziców, ponieważ nosidełko można mieć zawsze przy sobie i użyć je.

Jedynym problem z jakim zetknęli się niektórzy rodzice to zbyt cienkie lub zbyt wąskie szelki, które mają tendencję do wbijania się w ciało i pozostawiania po sobie śladów. Nic takiego nam jednak nie grozi, gdy kupimy nosidełko z pewnych i sprawdzonych źródeł, a przed zakupem je przymierzymy.

Producenci

Nosidełka ergonomiczne znajdziemy w ofercie takich firm jak Amazonas, BabyBjorn, Babytula, B-Kids, ByKay, Chicco, Close, Cybex, Ergo Baby, Fidella, Fillikid, Fisher-Price, Hoppediz, Infantino, Lascal, Lenny Lamb, Little Frog, Love & Carry, Manduca, Marini, Mountain Buggy, Tula, Wickelkinder, Womar oraz Zaffiro.

Ceny

Koszt nosidełka ergonomicznego uzależniony jest od jego rodzaju, materiału z jakiego wykonano nosidło oraz designu. Ceny nosidełek ergonomicznych dla dzieci wahają się od około 120 złotych do około 1500 złotych.

Zobaczcie jak należy wiązać nosidełko ergonomiczne typu hybryda:

Co myślicie o nosidełkach ergonomicznych? Wolicie nosidło wiązane, klamrowe czy może hybrydę?

Dajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *