Na pytanie zadane w tytule można odpowiedzieć z całym przekonaniem zarówno: tak, jak i nie. 😛 Sprawa jednak jest o wiele prostsza, niż się wydaje. 🙂 Nie! Jeśli dziecko będzie czuło, że za dużo się od niego wymaga. Jeśli nauczycielowi będzie bardziej zależało na poprawności niż na zabawie językiem. Jeśli rodzice będą dziecko przepytywać i co gorsza komentować, że po tylu lekcjach już coś powinno wiedzieć. Nie, jeśli język angielski będzie się kojarzył maluchowi z przymusem i nudą. Tak! Jeżeli maluch, nawet jeśli niewiele pamięta…Kontynuuj Czytanie „Język angielski dla małych dzieci – czy to ma sens?”

"Grzeczna" Gro Dahle

„Bo Lusia robi wszystko, jak należy (…) Ładnie pisze, czyta z książki, przytakuje, uśmiecha się i zgłasza, podnosząc ładną rączkę.” Tak, Lusia to idealne dziecko. Przedmiot (!) zachwytu wszystkich dorosłych. Tak grzeczna, pilna, cichutka, że aż pewnego dnia zniknęła. „Grzeczna” autorstwa Gro Dahle, z niezwykłymi ilustracjami Sveina Nyhusa, to historia o dziewczynce, jakich tysiące. Tak miła, spokojna, ułożona, starająca się zdobyć uznanie dorosłych, że w tym wszystkim prawdziwa brakuje PRAWDZIWEJ dziewczynki. Dla dzieci – o tym, że nie trzeba na każdym kroku być ideałem, by…Kontynuuj Czytanie „Lusia robi wszystko, jak należy… Fantastyczna książka dla grzecznych dziewczynek i ich (równie grzecznych) mam. O tym, jak nie być grzeczną”

Chomik dla dziecka

Umówmy się, przy trójce dzieci, dodatkowe zajęcie w postaci sprzątania klatki dla chomików nie jest gwiazdką z nieba. 😉 No, OK, tylko pomagałam. Ale wiecie, jak to jest. 😉 Wszystkiego trzeba dopilnować. (Dygresja, której nie mogę się oprzeć. ;)) Moje dzieciństwo spędziłam na wsi, gdzie opieka nad szczeniakami, kociakami, kurczakami, a nawet kózkami była czymś, co działo się na porządku dziennym. I nie wiem, czy jakakolwiek zabawka byłaby w stanie przebić tę radość, to poczucie „bycia większą”, to uczucie, że oto ma się pod swoją…Kontynuuj Czytanie „5 powodów, dla których z ochotą sprzątałam klatkę zwierzaków”